Wybieramy najlepsze butelki dla noworodków
Butelka jest jednym z pierwszych przedmiotów dla noworodka, z którego wyborem zwykle jest największy problem. Karmienie dziecka z butelki jest dość problematyczne, gdyż pochlania zdecydowanie więcej czasu i pracy niż karmienie piersią. Odpowiednie przygotowanie butelki przed użyciem i sporządzenie odpowiednich proporcji, z czasem mogą stawać się problematyczne. Do tego wszystkiego musimy wybrać odpowiedni kształt i materiał butelki, odpowiedni dla dziecka smoczek i mleko.
Jeśli zdecydowaliśmy się lub musimy karmić dziecko z butelki, warto pamiętać o odpowiednim dbaniu o jej higienę. Dobry stan zarówno smoczka jak i butelki jest tutaj priorytetowy. Aby zachować odpowiednią czystość butelki, należy dokładnie myć ją po każdym użyciu. Dodatkowo smoczek nie może być pogryziony. Przed każdym ponownym użyciem, butelkę i smoczek należy dokładnie wyparzyć, co pozwoli na dokładne zabicie bakterii. Zaleca się także wymianę butelki na nową co 2-3 miesiące ze względów czysto higienicznych.
Butelka dla niemowląt – na co zwrócić uwagę?
Na początek naszemu maluszkowi wystarczy butelka o pojemności 150ml. Warto jest kupić dwie butelki, których będziemy mogli używać na zmianę lub nosić w torbie na wszelki wypadek. Około 4 miesiąca życia dziecka, możemy zmienić butelki na większe, bo o pojemności 220ml. Kolejne butelki powinniśmy wymieniać wraz ze wzrostem dziecka – jeśli zajdzie taka potrzeba, nasz instynkt rodzicielski na pewno tego nie przeoczy.
Pierwszym i chyba najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru butelki dla noworodka jest materiał, z którego została ona wykonana. Na rynku możemy spotkać butelki szklane, silikonowe lub plastikowe. Butelka szklana jest wykonana ze szkła hartowanego. Jest bardzo łatwa w czyszczeniu, a szkło jest odporne na przebarwienia. Jedynym minusem jest to, że szkło jest bardzo kruche i po upadku butelka rozsypie się w drobny mak. Dlatego też zaleca się ich stosowanie w przypadku, gdy dziecko karmione jest przez osobę dorosłą. Dla dzieci, które potrafią pić już samodzielnie, butelki szklane mogą być zbyt niebezpieczne.
Jeśli chodzi o kształt butelki dla noworodka, to może być on dowolny, dobrany indywidualnie. Kształt samej butelki nie ma większego znaczenia. Jedni preferują butelki klasyczne, inni wyprofilowane. Dzieciom z kolei odpowiadają butelki z dziurką, które łatwiej utrzymać i pewniej leżą w rączce. Jeśli chcemy butelkę o wymyślnym kształcie, zwróćmy tylko uwagę na komfort jej czyszczenia. I przygotowywania w niej mieszanek. Coraz bardziej popularne stają się jednak butelki antykolkowe. Takie butelki i owszem mają specjalny kształt, który wspomaga system odpowietrzania oraz specjalny smoczek.
Ważnym elementem każdej butelki jest smoczek. Pierwszy podział, z którym z pewnością się spotkamy, będzie wybór materiału z jakiego smoczek został wykonany. W tym przypadku mamy do dyspozycji smoczki silikonowe lub kauczukowe. O różnicach między tymi dwoma materiałami pisaliśmy w artykule dotyczącym smoczka dla noworodka.
Drugą rzeczą jest wybór smoczka pod względem tego, czy ma być on dynamiczny czy antykolkowy. Smoczek antykolkowy posiada dodatkową dziurkę umożliwiającą odpowiednie odpowietrzanie, co zapobiega powstawaniu kolki u dziecka. Z kolei smoczki dynamiczne zostały stworzone na wzór kobiecej piersi. Mleko ze smoczka dynamicznego nie leci samo, a dziecko musi wykazać się umiejętnościami ssania, jak przy piciu z piersi. Smoczek dynamiczny jest polecany szczególnie wtedy, gdy picie z butelki jest uzupełnieniem ssania piersi.
Kolejnym ważnym elementem każdego smoczka do butelki jest szybkość przepływu. Obecnie w sklepach czy aptekach możemy znaleźć smoczki o 3 poziomach przepływu. Pierwszy poziom jest najlepszy dla najmłodszych dzieci, gdyż zapobiega zakrztuszeniu pokarmem. Dla dzieci starszych, których pokarm jest nieco gęstszy zaleca się stosowanie smoczków średnio i szybko przepływowych.
Podczas wyboru butelki i smoczka warto zwrócić uwagę, czy posiadają one odpowiednie certyfikaty i atesty, gdyż każdy produkt pochodzący z nieznanego źródła może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.
0