Dbaj o prawidłowy rozwój stopy swojego dziecka! Wybieraj buty dziecięce z elastyczną podeszwą
Dla dzieci

Dbaj o prawidłowy rozwój stopy swojego dziecka! Wybieraj buty dziecięce z elastyczną podeszwą

2020-03-25
0 komentarzy

Dziecięca stopa posiada wiele różnic w porównaniu do stopy osoby dorosłej. Jej najbardziej intensywny rozwój przypada na okres między życiem prenatalnym a piątym rokiem życia.  Wówczas zachodzi wiele zmian w postaci procesów ossyfikacji, wzmacniania mięśni i ścięgien oraz zanik warstwy tłuszczowej łuku wewnętrznego i podeszwy co znacząco wpływa na anatomię ruchu, a tym samym rodzaj obuwia, jakie powinno nosić dziecko. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pozwoli nam lepiej zrozumieć budowę stopy dziecka w odniesieniu do odpowiedniego obuwia. Zapraszamy.

 Bose stopy na bruku... Bosa Stópka poleca chodzić na boso.

Funkcje stopy

Stopa dziecka i osoby dorosłej służy nie tylko do poruszania się, ale posiada szereg innych funkcji. Jest między innymi:

  • dźwigarem- przenosi ciężar ciała oraz pomaga w utrzymaniu właściwej pozycji,
  • podporą- każda stopa posiada trzy główne punkty podparcia, które tworzą formę trójkąta zapewniającego stabilność ciała niezależnie od jakości podłoża,
  • przekaźnikiem- przekazuje informacje dotyczące rodzaju, struktury podłoża, ale również  temperatury, ciśnienia oraz wibracji,
  • amortyzatorem- chroni stawy ciała przed nadmiernym obciążeniem oraz zapobiega upadkowi.

Charakterystyka stopy dziecięcej

Dużym błędem jest postrzeganie stopy dziecięcej jako miniaturowej wersji stopy dorosłego człowieka. W rzeczywistości stopa dziecka jest zupełnie inna i ma charakterystyczne cechy. Przede wszystkim maluchy mają stopy szersze w palcach i węższe w pięcie. Kości stopy w większości są zbudowane z tkanki chrzęstnej, która kostnieje w późniejszych etapach rozwoju. Przez to struktura stopy jest bardzo delikatna i elastyczna.

Ścięgna oraz więzadła są znacząco bardziej giętkie i plastyczne dzięki dużej zawartości kolagenu. Skutkuje to większą mobilnością stawów oraz częściej z tego powodu dochodzi do różnych urazów bądź przeciążeń.

Stopa dziecka sprawia wrażenie braku sklepienia podłużnego, gdyż stawia całą stopę na podłożu. Jest to tylko złudzenie, gdyż maluchy posiadają sporą ilość tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w łuku podłużnym przyśrodkowym oraz w podeszwie.

 Dziecko w butach dziecięcych typu barefoot, wspierających zdrowy rozwój stóp i nie tylko

Dlaczego buty dziecięce z elastyczną podeszwą to najlepszy wybór?

Buty dziecięce z podeszwą wykonaną z elastycznego tworzywa najwyższej jakości to najlepszy wybór, który będzie wspierać, a nie hamować właściwy rozwój stopy. Elastyczna podeszwa imituje naturalny ruch stóp oraz wspomaga pracę mięśni i ścięgien. Sklep Bosa Stópka oferuje szeroką gamę obuwia dziecięcego, które wyposażone jest w elastyczną podeszwę. Takie buciki idealnie profilują stopę, przy czym dodatkowo przepuszczają powietrze dzięki użyciu jedynie naturalnych i przyjaznych środowisku materiałów. Oprócz tego obuwie jest niezwykle lekkie, nie obciąża stóp dziecka i nie utrudnia chodu.   Odpowiedni dobór obuwia wraz ze sklepem Bosa Stópka gwarancją prawidłowego rozwoju i wielu przemierzonych kroków.

 Bosa Stópka sklep z obuwiem dziecięcym typu barefoot.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.