Jak rozpoznać dobrej jakości drożdże do pieczenia ciasta i chleba

Jak rozpoznać dobrej jakości drożdże do pieczenia ciasta i chleba

Czy saszetka drożdży za niecałą złotówkę, dostępna w supermarkecie, może być zdrowa? Chciałbyś upiec chleb, ciasto lub babkę, ale nie wiesz, jak rozpoznać dobrej jakości drożdże, które są przecież podstawowym składnikiem takich wypieków? Zdaj się na nas! Spróbujemy przybliżyć Ci temat tego, jak kupować drożdże: jak rozpoznać, czy są świeże, jaki typ drożdży będzie najlepszy oraz czego unikać przy tego typu zakupie.

Jaka jest różnica pomiędzy drożdżami świeżymi, a suszonymi instant? 

Jest to podstawowe pytanie, z którymi zmierza się początkujący konsument i osoba niewdrożona w sztukę kulinariów. Drożdże świeże są formą żywych drożdży/grzybów i są dostępne w postaci bloczków(lub granulek). Muszą być przechowywane w lodówce i mają krótszy termin ważności. Suszone drożdże instant natomiast nie wymagają rozrabiania rozczynu. Są dostępne w postaci sproszkowanej i są bardziej trwałe, dlatego mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej przez dłuższy czas. Nie trzeba wkładać ich do lodówki. Są bardzo dobrym odpowiednikiem drożdży tradycyjnych i można używać ich za każdego rodzaju ciastem, poza keksem i innym ciężkim ciastem, do którego dodajemy jednocześnie sporą ilość bakalii. W takich wypadkach lepiej zrobić rozczyn. 

Jak ocenić, czy drożdże są świeże?

Jednym z podstawowych czynników wpływających na ocenę tego, czy warto kupić dane drożdże, jest ich świeżość. Niestety, mimo że towary spożywcze znajdujące się w obrocie handlowym w Unii Europejskiej podlegają ścisłym obostrzeniom, to w sklepach nadal można znaleźć drożdże, które nie są świeże. Nie oznacza to, że ich spożycie jest niebezpieczne. Nie są to po prostu drożdże najlepszej jakości. Najlepsze bowiem będą po prostu te najświeższe. Jak to rozpoznać? Przede wszystkim, popatrzmy na datę produkcji na opakowaniu. To powie nam najwięcej. Najlepiej kupować drożdże niedawno wyprodukowane. Jeśli jednak chcemy ocenić, czy drożdże, które już kupiliśmy, są świeże, możemy rozpuścić ich cząstkę w ciepłej wodzie z odrobiną cukru. Jeśli po kilku minutach zauważymy, że mieszanina zaczyna pienić się i wzrosnąć, oznacza to, że drożdże są aktywne i świeże. Nieco bardziej czasochłonną metodą jest spróbowanie użycia drożdży do wykonania testowego ciasta. Jeśli ciasto dobrze rośnie i wyrasta, to oznacza, że drożdże są w dobrym stanie. Pamiętajmy przy tym, że przechowywane w lodówce, suche drożdże mogą być używane nawet przez kilka miesięcy, ale zaleca się ich zużycie w możliwie najkrótszym czasie, aby zachować ich świeżość i skuteczność.