Jaki fotelik rowerowy dla dziecka - Ranking
Dla dzieci

Fotelik rowerowy dla dziecka

Fotelik rowerowy dla dziecka
5 (100%) 1 głos[ów]

Fotelik rowerowy dla dziecka – jaki wybrać?

Wielkimi krokami zbliża się sezon rowerowy, a zabieranie dziecka na przejażdżkę staje się coraz bardziej popularne. Jest to bardzo fajna i zdrowa alternatywa spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo podczas podróży na rowerze, jednak istnieje kilka ważnych kwestii związanych z wyborem dobrego fotelika rowerowego dla dzieci. Pamiętajmy, że w takim właśnie foteliku rowerowym możemy przewodzić dzieci, które ukończyły 18 miesięcy życia. Młodsze dzieci nie mają bowiem jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów ruchowych i amortyzacyjnych, dlatego podczas jazdy nietrudno wtedy o uraz.

Fotelik rowerowy – ranking

Istnieją trzy typy fotelików rowerowych dla dzieci:

  • przyczepka,
  • fotelik montowany na bagażniku,
  • fotelik na kierownicę lub ramę.

Który typ fotelika rowerowego będzie najlepszy?

Przyczepka – zdaniem wielu jest najlepszym rozwiązaniem pośród fotelików rowerowych. Jest ona bowiem najwygodniejsza i najbardziej bezpieczna. Dwie osie, które owa przyczepka do roweru posiada, zapewniają lepszą amortyzację, dzięki czemu dziecko nie jest narażone na wstrząsy, a w razie upadku przyczepka rowerowa pozostaje w tej samej pozycji. Dodatkowo w takiej przyczepce dziecko ma większą swobodę i zawsze znajdzie się miejsce na zabawki. Przyczepka posiada wiele oznakowani (odblaski, światełka), dzięki czemu jest bardziej widoczna dla kierowców niż rower. Przyczepka do roweru sprawdzi się na praktycznie każdej drodze, z wyjątkiem dróg wyboistych i nadmiernie piaszczystych. Istnieje możliwość złożenia takiej przyczepki, dzięki czemu w okresach, kiedy nie będzie używana z pewnością nie będzie nam zawadzać.

Jedynymi minusami, które posiadają przyczepki jest brak bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, waga oraz cena. Są one bowiem znacznie cięższe od klasycznych fotelików rowerowych, poprzez co nie każda nawierzchnia będzie dla przyczepki odpowiednia. Ceny przyczepek są też znacznie wyższe niż w przypadku klasycznych fotelików rowerowych.

Foteliki tylne, czyli montowane do ramy lub bagażnika – cieszą się pozytywnymi opiniami wśród rodziców. Foteliki tylne produkowane są w dwóch kategoriach wagowych: do 15 i do 22 kg. Dziecko w foteliku tylnym jest znacznie lepiej chronione niż w przypadku fotelików na ramę czy kierownicę. Do dziecka nie dociera wiatr, a samo prowadzenie roweru jest wygodniejsze dla rodzica – rower prowadzi się łatwiej i bardziej stabilnie.

Co powinien posiadać fotelik tylny?

Przede wszystkim pasy pięciopunktowe, czyli takie z jakimi mamy do czynienia w fotelikach samochodowych. Gwarantują one pełne zabezpieczenie przed wysuwaniem się dziecka z fotelika. Siedzisko fotelika powinno być dobrze zabudowane, co pozwoli ochronić dziecko w razie upadku. Fotelik tylny powinien być montowany do całej ramy, a nie do samego bagażnika, a także powinien posiadać regulowany podnóżek, który będzie zapewniał dziecku stabilność . Koszt takiego fotelika waha się między 160 a 500 zł. Jeśli planujemy dłuższe i częstsze przejażdżki, nie warto inwestować w foteliki tańsze. Modele z wyższej półki cenowej posiadają bowiem dodatkowe zabezpieczenia i udogodnienia, które z pewnością wpłyną na komfort jazdy. Posiadają bowiem zabezpieczenia przed kradzieżą, lepszą amortyzację czy regulowane oparcie.

Ważne jest, by każdy wybierany przez nas fotelik rowerowy dla dziecka posiadał odpowiedni atest, certyfikat bezpieczeństwa. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model został oznaczony certyfikatem TUV/GS lub EN14344. Dzięki takim oznaczeniom mamy pewność, że fotelik zapewni dziecku pełne bezpieczeństwo, jest wygodny i odpowiednio zamortyzowany. Takie atesty posiadają firmy: OKBaby, WeeRide, Belleli, B-Twin, GMG, Hamax, Polisport oraz Roemer.

Foteliki montowane na ramę – są to foteliki rowerowe przeznaczone dla dzieci młodszych, bo już około 9 miesiąca życia. W przypadku dzieci starszych (około 18 miesiąca) zakup takiego fotelika traci sens, choć wagowo mieści się w przedziale do 15kg. Plusem fotelików montowanych na ramę jest bezpośredni dostęp do dziecka. Tego typu fotelik rowerowy nie powinien być wykorzystywany do dłuższych wycieczek, gdyż najzwyczajniej w świecie dziecko nie jest w nim w pełni bezpieczne, a sama jazda może być zbyt obciążająca.

Podczas wyboru fotelika rowerowego, warto także zwrócić uwagę na sam jego montaż. Powinien być on prosty a zarazem stabilny i bezpieczny. Wsiadając z maluszkiem na rower nie powinniśmy także zapomnieć o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. Rower powinien być wyposażony w kompleksowe oświetlenie, a w trakcie jazdy dziecko powinno być na bieżąco monitorowane. Ważnym aspektem jest kask, który każde dziecko powinno posiadać. Fotelik musi być odpowiednio zamontowany a rower w pełni sprawny. Niedopuszczalna jest jazda z dzieckiem śpiącym, gdyż może to mieć bardzo poważne konsekwencje.

Fotelik rowerowy dla dziecka – Ranking i opinie 2016 / 2017

Powyżej znajdziesz najlepszych producentów z kategorii: fotelik  na rower. W powyższym zestawieniu znajdziesz takich producentów jak Hamax, Bellelli, Romer, Kettler, Polisport, Kross,. Każdy model uzupełniony został cenę, opinie oraz parametry techniczne.

Najczęstsze zapytania:

  • fotelik rowerowy od kiedy
  • fotelik na rower opinie
  • fotelik na rower od jakiego wieku
  • fotelik rowerowy do 25 kg
  • fotelik rowerowy do 30 kg

Only registered users can comment.

  1. Długo się zastanawiałam nad tym czy wybrać fotelik czy przyczepkę rowerową, padło na to 2. Może i cenowo jest różnica, ale przyczepka jest moim zdaniem bezpieczniejsza i komfortowa dla maluchów. Nasze dzieci są strasznie żywe i spokojnie nie usiedzą więc też było trzeba na to patrzeć. Mąż wybrał nordic caba testujemy go od niedawna, ale widać gołym okiem, że jest solidnie wykonany i nie ma się co martwić, że coś się stanie.

Dodaj opinie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *