Jakie zabawki dla dziewczynek i chłopców warto kupić? Czym się kierować podczas wyboru prezentu?
Dla dzieci

Jakie zabawki dla dziewczynek i chłopców warto kupić? Czym się kierować podczas wyboru prezentu?

2022-10-18
0 komentarzy

Dobrze dobrane zabawki są w stanie sprawić dzieciom naprawdę wiele radości, a także często kształtować różne umiejętności dziecka. Zabawa jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka. Warto więc stawiać na różnego rodzaju zabawki, które sprawiają, że dziecko nie tylko będzie się świetnie rozwijać, lecz także przy tym wszystkim mieć dużo frajdy.

Zabawki dla dzieci — jak odnaleźć się w morzu propozycji?

Wszelkiego rodzaju układanki, puzzle, gry edukacyjne, a także lalki, samochody, wózki, zestawy do gotowania, klocki itd. to świetne propozycje, które z pewnością przypadną do gustu niejednemu dziecku. Nie da się jednak ukryć, że dla rodziców, rodziny, przyjaciół okazje takie jak Dzień Dziecka, Mikołajki, Boże Narodzenie czy urodziny dziecka to prawdziwe wyzwanie. Wejście do sklepu z zabawkami sprawia, że większość dorosłych czuje się absolutnie przytłoczona wielością propozycji, z których nie każdy intuicyjnie potrafi wybrać tę najlepszą.

Zarówno zabawki, jak i gry edukacyjne, zabawki sensoryczne oraz inne tego typu upominki warto wybierać, uwzględniając płeć dziecka. Zabawki dla dziewczynki tworzą nieco inną ofertę, niż zabawki dla chłopca, choć oczywiście trzeba brać poprawkę na to, że i dziewczynka może być zainteresowana zabawą samochodami. Jeśli tak jest — nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką zabawkę jej właśnie sprezentować. Najlepsze zabawki to przede wszystkim te dobrane pod kątem tego, jak rozwija się dziecko, co wzbudza aktualnie jego zainteresowanie.

W różnym wieku u dzieci uruchamiają się także różne potrzeby. Świetną zabawką dla maluszka może być np.mata edukacyjna, ale szybko z niej on wyrośnie. Warto więc z pewnością kierować się także wskazówkami producenta, dla jakiej kategorii wiekowej jest przeznaczona dana zabawka.

Zabawki sensoryczne, zabawki interaktywne — czy warto?

Zabawki na początku rozbudzać będą zmysły dziecka. Warto więc stawiać na rozwiązania sensoryczne, odpowiednio kolorystycznie opracowane upominki, które będą sprzyjały kształtowaniu się wzroku i wrażliwości estetycznej. Bardzo ważny w rozwoju dziecka jest dotyk. Zabawki interaktywne stymulujące małą motorykę dziecka to bardzo cenne dla rozwoju dziecka upominki. Oczywiście nie można przesadzić z ich ilością. Nie chodzi przecież o to, by dziecko przebodźcować, natomiast z pewnością znajdziesz ciekawe zabawki dla chłopca, które zapewnią mu świetną zabawę, a jednocześnie wyćwiczą sprawność ręki, wyczulą na różne faktury. To gronie istotne, ponieważ ośrodek w mózgu, który odpowiada za motorykę małą, jednocześnie warunkuje zdolności językowe. Kształcąc sprawność ręki u malucha, możesz jednocześnie dbać o jego zdolności językowe.

Zabawki interaktywne dla chłopców i dziewczynek są w ogóle bardzo ciekawe, szczególnie że wraz z nieco wyższym wiekiem dzieci te gry, zabawki pobudzają do kreatywnego myślenia, co ma także niemałe znaczenie dla późniejszej nauki i całego rodzaju. Nie sposób więc tego typu upominków przecenić.

Jak wybierać zabawki edukacyjne?

Zabawki edukacyjne powinno się wybierać przede wszystkim ze względu na wiek dziecka. Zabawki dla dzieci mogą być bardzo różnorodne, nie każda z nich sprawdzać się będzie w określonym wieku. Nie ma zaś nic gorszego niż kupić dziecku zbyt prostą, jak na jego rozwój zabawkę. Zbyt skomplikowanej też lepiej nie kupować, bo dziecko może się szybko do niej zniechęcić, jeśli nie będzie umieć sobie z nią poradzić. Na pewnym etapie świetnym rozwiązaniem będą wodne kolorowanki, ale z czasem znacznie ciekawsze okażą się tory do wyścigów, które jeszcze można będzie dodatkowo samodzielnie złożyć. Warto przede wszystkim uważnie obserwować dziecko, a jego zwyczaje, najchętniej wybierane przedmioty podpowiedzą nam, jakie zabawki najlepiej sprawdzą się w przypadku konkretnego malucha lub starszaka. Prawidłowy rozwój motoryki małej, ćwiczenia na koordynację wzrokowo-słuchową, nauka kojarzenia faktów, łączenia ze sobą poszczególnych elementów — to wszystko jest oczywiście bardzo ważne, natomiast kluczowe jest, aby dziecko chciało się po prostu daną zabawką bawić i miało z tego przyjemność. Ten balans między nauką a przyjemnością czerpaną z zabawy powinien zostać zachowany zawsze.

Zabawki dla młodszych i starszych dzieci

Zabawki dla dzieci, dobrane pod kątem potrzeb, etapu rozwoju, zainteresowań dziecka to ważny element wyposażenia dziecięcego pokoju. Niektóre lalki lub inne zabawki mogą nawet stać się towarzyszami malucha na dłużej. Ważne jest jednak, aby oprócz tych wszystkich wymienionych już wyżej elementów wziąć pod uwagę także jakość wykonania zabawki. Ważne, aby wyprodukowana ona była z bezpiecznych materiałów, posiadała wszystkie niezbędne certyfikaty jakości, była odpowiednio dedykowana do konkretnego wieku. Możliwości materiałowych, kolorystycznych jest do wyboru naprawdę wiele, ważne jednak, aby każda wybrana zabawka była dla dziecka po prostu bezpieczna. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do jakości wykonania, koniecznie zapytaj producenta lub sprzedawcę, możesz to zrobić także w sklepie internetowym.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.