Kiedy stosuje się aspirator elektryczny u noworodka?
Dla dzieci

Kiedy stosuje się aspirator elektryczny u noworodka?

2022-03-29
0 komentarzy

Powrót z dzieckiem do domu po porodzie z pewnością stanowi jedną z najszczęśliwszych chwil w życiu każdego rodzica, jednak nie należy zapominać o tym, że może być nieco przytłaczający. W szczególności gdy nie mamy żadnego doświadczenia związanego z macierzyństwem, pierwsze 48 h w domu z dzieckiem dla wielu stanowią poważne źródło stresu. W jaki sposób sobie z tym poradzić?

Odpowiednia opieka nad noworodkiem

Nie należy zapominać o tym, że nowo narodzone dziecko wymaga nie tylko troskliwej opieki, ale także odpowiedniego otoczenia. W tym przypadku należy w szczególności zwrócić uwagę m.in. na natężenie światła, hałas oraz pozostałe warunki, jakie panują w pomieszczeniu, związane np. z kurzem czy drobnoustrojami unoszącymi się w powietrzu. Bardzo poważnym zagrożeniem dla noworodka może być nawet zwykły katar. Dziecko jeszcze nie potrafi samo się poruszać, a w szczególności unosić główki czy też zmieniać pozycji. W tym przypadku to właśnie opiekunowie powinni być czujni, aby maleństwu oddychało się jak najlepiej.

Warto mieć w swoim domu wysokiej jakości aspirator elektryczny dla noworodka. Wbrew pozorom nie jest to drogie urządzenie, a w przypadku tak małych dzieci jest wręcz niezbędne. Żadne z opiekunów nie potrafi przewidzieć, kiedy dziecko złapie infekcje. Choćbyśmy dbali o nie najbardziej starannie jak tylko potrafimy, noworodek może mieć znacznie słabszą odporność na skutek zabiegu lub też urodzenia się wcześniej, niż w terminie. Dlatego to urządzenie w każdym przypadku jest w domu po prostu niezbędne. 

Różnorodne aspiratory elektryczne

Aspirator elektryczny to wysokiej jakości urządzenie, które skutecznie oczyszcza zalegającą wydzielinę w nosie. Noworodek nie potrafi jeszcze samodzielnie opróżnić nosa z wydzieliny, tak jak dziecko przedszkolne. Istotne jest, aby w przypadku jakiejkolwiek infekcji natychmiast mu pomóc.

Jeszcze jakiś czas temu wielu specjalistów zalecało popularną gruszkę do nosa, aby odciągnąć dziecku katar. Był to produkt wykonany z gumy, właśnie w kształcie gruszki, stąd jego nazwa. Jego koniec był nieco wydłużony, aby szybko i skutecznie włożyć produkt do nosa i naciskając na jego zaokrąglony koniec, stworzyć podciśnienie, dzięki czemu wydzielina z nosa spływała bezpośrednio do gruszki. Jednak w przypadku noworodków może to okazać się bardzo niebezpieczne, ponieważ często nieświadomie możemy uszkodzić im przegrodę nosa lub po prostu podrażnić delikatną śluzówkę.

Aspirator elektryczny w dzisiejszych czasach jest najlepszym rozwiązaniem i warto decydować się na zakup właśnie tego urządzenia. Jego największą zaletą jest fakt, że przede wszystkim jest w pełni bezpieczny. Nawet niedoświadczeni rodzice po zapoznaniu się z instrukcją urządzenia na pewno dadzą sobie radę z obsługą

Choć jak można zauważyć, tego typu produkt ma wiele zalet, wielu rodziców noworodków nie ma pojęcia, jakie symptomy mogą wskazywać na fakt, że należy sięgnąć po aspirator elektryczny jak najszybciej.

Niebezpieczne objawy u noworodka

Z pewnością wszystkie nowe zachowania, jakie będziemy mogli zauważyć u naszego nowo narodzonego dziecka, mogą nas wprawiać w panikę. Jednak tak naprawdę nie każde symptomy mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach, dlatego należy także na to zwrócić uwagę. W szczególności dla niedoświadczonych rodziców jest to kłopotliwe, jednak warto nauczyć się kilku ważnych rzeczy, aby wiedzieć kiedy naszemu dziecku rzeczywiście grozi niebezpieczeństwo, lub też po prostu źle się czuje i nie będzie mogło sobie z tym samodzielnie poradzić. 

Oczywiście jak już wcześniej wspomniano, aspirator elektryczny powinien być w dużej mierze stosowany do odciągania kataru. Jest to rekomendowane przez specjalistów i polecane nawet w przypadku noworodków. Nie należy się bać, że dziecko jest jeszcze malutkie, ponieważ to wysokiej jakości urządzenie na pewno w żadnym stopniu mu nie zaszkodzi, a szybko pomoże usunąć zalegający katar. Niewielu opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, że zalegająca wydzielina może prowadzić do poważnych powikłań, między innymi zapalenia ucha środkowego.

Tak naprawdę katar ropny jest nie tylko we wnętrzu nosa, ale także w zatokach oraz kanalikach, które bezpośrednio połączone są właśnie z uchem. Nie możemy tego zobaczyć na własne oczy, a malutkie dziecko przecież nie powie nam, że czuje zatkany nos. Dlatego systematyczne stosowanie aspiratora elektrycznego jest w tym przypadku kluczowe, ponieważ tylko dzięki niemu nie tylko systematycznie usuniemy zanieczyszczenia w nosie, a także unikniemy poważnych powikłań. 

Rekomenduje się stosowanie aspiratorów elektrycznych przed każdym karmieniem. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu posiłek będzie przebiegał w pełni sprawnie. Wiele matek karmiących – niezależnie od tego, czy jest to karmienie piersią, czy też mlekiem modyfikowanym – często nie potrafi poradzić sobie z podawaniem pokarmu. Noworodek nie ma możliwości wykazania odruchu ssania, a tak naprawdę przyczyna takiego stanu rzeczy może być prozaiczna. Po prostu zatkany nos powoduje, że dziecko nie ma możliwości pobrania pokarmu i bardzo się w tym przypadku męczy. Z tego powodu stosowanie aspiratora elektrycznego kilka razy dziennie nie będzie błędem, a dzięki temu działaniu każde dziecko poczuje natychmiastową ulgę.

Wydzielina w nosku noworodka nie musi być ropna, może to być zwykły katar, ale takie zanieczyszczenia także mogą mu utrudniać oddychanie. Warto taki zabieg przeprowadzić także wieczorem, aby ułatwić maluszkowi zasypianie. 

Zdecydowanie jest to urządzenie niezbędne w każdym domu, ponieważ podsumowując, jest to produkt:

  • wysokiej jakości,
  • w pełni bezpieczny nawet dla noworodka,
  • łatwy w użyciu.

Partnerem artykułu jest marka Helpmedi, oferująca aspiratory dla niemowląt oraz inne urządzenia medyczne. 

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.