Bajki dla dzieci – co warto czytać i puszczać dzieciom?
Dziecko, które chętniej zaczyna interesować się bajkami zwykle jest już na etapie poznawania literek, zaczyna rozumieć morał bajek animowanych, a także poznaje pierwsze zasady czytania. Często rodzice stają przed dylematem, jakie bajki powinno oglądać i czytać ich dziecko. Większość produkcji i książeczek wydaje się nam dorosłym zupełnie bez sensu, podczas gdy mogą doskonale rozwijać intelekt naszego malucha. W kwestii bajek dla dzieci należy przemyśleć kilka bardzo ważnych rzeczy, by czas spędzony z bajkami nie zaszkodził, a przyniósł korzyści. Czym się jednak kierować podczas doboru bajek? Jakie ustalić zasady oglądania bajek animowanych?
Warto pamiętać, że najlepszymi bajkami dla dzieci są bajki książkowe. Książeczki najbardziej rozwijają wyobraźnię dziecka, a także pomagają w zacieśnianiu więzi z czytającym je rodzicem. Czas spędzony na czytaniu bajek jest niezwykle cenny, a dziecko zapamiętuje te chwile jako jedne z najlepszych w życiu. Książeczki czytane dzieciom doskonale rozwijają wyobrażenie na temat otaczającego je świata, uczą empatii i pokazują, jak odróżnić dobro od zła. Bardzo ważnym jest fakt, że bajki czytane uczą nie tylko komunikatywności, ale znacznie poszerzają zasób słownictwa naszego dziecka.
Jeśli jednak chodzi o filmy i bajki animowane, warto na początku ustalić pewne zasady – czas oglądania powinien być konkretnie określony i ograniczony. Musimy jednak pamiętać, że dziecko musi coś wynieść z bajkowego seansu, a najmłodsi nie będą w stanie skupić się na bajce więcej niż 15 minut. Taki właśnie powinien być początkowy czas seansów bajkowych.
Jakie bajki animowane warto wybierać?
Przede wszystkim starajmy się skupić na bajkach edukacyjnych. Na kanałach dla dzieci jest ich mnóstwo, jednak warto, by bajki były wybierane przez nas. Podczas wyboru odpowiedniej bajki dla dziecka kierujmy się przede wszystkim wartościami, jakie promuje dana bajka. Jak ognia unikajmy ciągłej rywalizacji i promowania przemocy! Bajki powinny pokazywać odpowiednie dla danego wieku dziecka wzorce i być względnie proste w zrozumieniu.
Nie ma ograniczeń co do wieku bajek – możemy sięgać zarówno po klasyczne bajki polskie i zagraniczne, które w dzieciństwie sami oglądaliśmy, jak i po najnowsze produkcje. Plusem klasyków jest ich wykonanie – mimo, że niekiedy nie zachwycają jakością obrazu, są idealnie przystosowane do potrzeb dzieci. Nowsze produkcje mogą być hałaśliwe i przesycone jaskrawością kolorów, a tego należy zdecydowanie unikać! Dzieci bowiem nie będą skupiały się na takich bajkach, a to może skutkować kłopotami z koncentracją i nadpobudliwością.
Pamiętajmy także, że bajki powinny być odpowiednio dostosowane do wieku naszego dziecka. Dzieci w wieku 6 lat, mogą już bowiem oglądać dłuższe i bardziej skomplikowane filmy animowane, jednak nie należy przesadzać. Jeśli zbyt wysoko postawimy poprzeczkę, dziecko zacznie biernie oglądać bajki i przestanie skupiać się nad ich sensem i przesłaniem.
Bajki czytane – jakie wybrać?
Bardzo ważna podczas wyboru bajek czytanych jest ich szata graficzna. Wybierajmy bajki, które zawierają obrazki odpowiadające treści, aby zachęcić dziecko do jeszcze lepszej aktywności umysłowej. Dzięki obrazkom nasze dziecko znacznie lepiej będzie kojarzyło i wiązało ze sobą fakty. Bardzo fajnym pomysłem są książeczki, które oprócz obrazków dodatkowo posiadają kolorowanki czy naklejki, bowiem jeszcze bardziej zachęcają one dziecko do uczestnictwa w czytaniu.
Warto wybierać bajki, które pokażą dziecku dylematy życia, pokażą jak odróżnić dobro od zła i jak w zależności od sytuacji kształtują się zachowania bohaterów. Bardzo fajnym rozwiązaniem są bajki klasyczne, które już my znamy doskonale z dzieciństwa. Warto wrócić do bajek Andersena czy wierszy Brzechwy, gdyż dzieci, które są w wieku przedszkolnym zaczną rozumieć morały, jakie płyną z tych dzieł. Dodatkowo możemy wybrać się do sklepu i wybrać (najlepiej razem z dzieckiem) książeczki edukacyjne, które oprócz treści i obrazków będą posiadały także wspomniane wcześniej dodatki.
Coraz częściej zdarza się, że w sklepach czy księgarniach pojawiają się książeczki stworzone na podstawie znanych bajek animowanych. Jeśli więc nasze dziecko upodobało sobie na przykład Elzę z „Krainy lodu” czy Zygzaka z „Aut”, warto zaopatrzyć je w kilka książeczek z jego ulubionym bohaterem. Takie działanie podniesie nie tylko na poziom zadowolenia dziecka, ale także bardzo korzystnie wpłynie na zainteresowanie go czytaniem.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Bardzo ważną kwestią, o jakiej należy pamiętać jest pomoc rodzica w odbiorze bajek. Rodzic nie może potraktować bajek jako niani, zostawić dziecka przed telewizorem, bo „w końcu spokój”. Rodzice powinni uczestniczyć w seansie i tłumaczyć dziecku niezrozumiałe dla niego kwestie. Warto więc wspólnie z dzieckiem wybierać bajki, najlepiej takie na DVD. Pamiętajmy, że kanały z bajkami dla dzieci są przesycone reklamami, a w końcu mamy rozwijać intelekt i wyobraźnię dziecka, a nie jego potrzeby konsumenckie.
Także czytanie powinno stać się codziennością. Dzieci, którym rodzice często czytają mają łatwiejszy start w życiu szkolnym, a zasób słów jest znacznie powiększony. Dzieci, którym dużo się czyta nie mają problemów z wyrażaniem myśli i łatwiej przychodzi im poprawne konstruowanie zdań. Bajki czytane znacznie poszerzają horyzonty myślowe i niesamowicie budują wyobraźnię dziecka.
0