Pierwsze zakupy dla dziecka: jaki wózek, wanienka, łóżeczko…
Akcesoria

Pierwsze zakupy dla dziecka: jaki wózek, wanienka, łóżeczko…

2020-02-09
0 komentarzy

Skompletowanie wyprawki dla dziecka to nie lada wyzwanie i rodzice odkładają ten moment, jak tylko mogą. Zaleca się, aby w całym przebiegu ciąży, stopniowo kupować wszystkie potrzebne akcesoria, ponieważ jest ich naprawdę dużo. Od czego zacząć i na co zwracać uwagę podczas zakupu? Tego dowiesz się, czytając artykuł.

O wyprawce warto zacząć myśleć w zasadzie już na samym początku. Lista najpotrzebniejszych rzeczy jest bardzo długa, dlatego zakupy dla dziecka zrób korzystając z poradników na https://epolka.pl/kategoria/zakupy. Jest to bardzo istotne, nie tylko z uwagi na ewentualność przedwczesnego porodu, ale wynika też z faktu, że pod koniec ciąży kobieta nie ma już tyle siły na chodzenie po sklepach. Wielu rodzicom wydaje się, że mają jeszcze dużo czasu do rozwiązania, jednak zwlekanie z zakupami może skończyć się brakiem gotowości na narodziny dziecka. Zacznij przygotowania już dziś.

 

Jakie wózek dla niemowlaka?

Wybór wózka to chyba największy problem dla przyszłych rodziców. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, w różnym przedziale cenowym oraz w wielu wariantach kolorystycznych. Jednak to, nad czym należy się głębiej zastanowić to to, czy chcesz zainwestować w gondolę, czy raczej w wózek wielofunkcyjny. Ta druga opcja z pewnością będzie bardziej kosztowna, jednak posłuży znacznie dłużej niż gondola, którą po jakimś czasie trzeba wymienić na spacerówkę. Wózki wielofunkcyjne to tzw. 3 w 1 lub 2 w 1. Składają się ze stelaża oraz zamiennie montowanych gondoli, siedziska i ewentualnie fotelika samochodowego.

Bez względu na to, na jaki rodzaj wózka się zdecydujesz, musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:

• Rozstaw kół

Do wyboru masz wózek trójkołowy lub tradycyjny. Wariant trójkołowy z pewnością jest lżejszy i zwrotniejszy jednak nie sprawdzi się w trudnych warunkach jak nierówne i dziurawe drogi. Mają również kiepską stabilność i sprawiają ogromne trudności przy wejściu np. do autobusu. Zatem chyba więcej korzyści przemawia za tradycyjnym rozstawem kół.

• Koła

Duże koła sprawdzają się na praktycznie w każdym terenie. Można wówczas spacerować z dzieckiem po drogach leśnych i chodnikach. Małe koła poradzą sobie tylko na wyremontowanych drogach i parkowych alejkach. Na pewno nie sprawdzą się przy dziurawych czy zaśnieżonych ścieżkach.

• Waga

Im mniejsza waga wózka, tym lepiej. Do ostatecznej wagi wózka dochodzi jeszcze dodatkowe obciążenie. Dziecko po urodzeniu waży ok. 4 kg, do tego dolicz cały spacerowy ekwipunek jak dodatkowe ubranka, pieluszki i inne niezbędne akcesoria, które dodatkowo zwiększają wagę wózka.

 

Jakie łóżeczko dla dziecka?

Klasyczne, standardowe łóżeczka mają wymiary 120×60 cm lub 140×70 cm. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku dla niemowlaka to bardzo dużo, ale przecież dziecko jeszcze urośnie. Łóżeczko musi być przede wszystkim bezpieczne. Bardzo ważny jest materiał, z jakiego zostało wykonane. Najlepsze będzie łóżko z drewna sosnowego, ponieważ wykazuje się wysoką wytrzymałością. Szczelina między szczebelkami nie powinna być większa niż 6 cm, aby maluch nie wsadził tam główki. Warto zaopatrzyć się w takie łóżeczko, które będzie rosło wraz z dzieckiem. Można taki mebel przerobić, aby spełniał wymogi zarówno niemowlaka, jak i starszego dziecka. Do łóżeczka dobrze, aby była dokupiona szuflada na pościel i inne akcesoria.

 

Jakie inne akcesoria dla dziecka?

Kiedy z listy odhaczysz już wózek i łóżeczko, możesz przystąpić do kompletowania wyprawki kąpielowej. Wybór wanienki też nie jest sprawą tak oczywistą, jakby się mogło wydawać. Dobra wanienka sprawi, że kąpiel będzie komfortowa dla rodzica i przyjemna dla dziecka. Ważne jest odpowiednie dopasowanie rodzaju, rozmiaru oraz zwrócenie uwagi na poszczególne elementy budowy wanienki. Decydując się na zakup wanienki, pomyśl, ile miejsca w mieszkaniu możesz na nią przeznaczyć. Typowa wanienka ma wymiary 80x54x24 cm, które sprawdzają się do 6 miesiąca życia dziecka. Większe wanienki są na pewno wygodniejsze i obszerniejsze. Te mają zazwyczaj ok. 100 cm długości i mogą z nich korzystać dzieci w przedziale od 0 do ponad 12 miesięcy. Wiele z nich posiada korek, ułatwiający opróżnianie wanienki z wody i utrzymanie jej w czystości.

 
Jak widzisz, kompletowanie wyprawki dla dziecka tylko na pozór jest łatwe i przyjemne. W efekcie to długi i żmudny proces, do którego trzeba przyłożyć więcej uwagi oraz czasu.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.