Jaki wózek dla dziecka?
Dla dzieci

Jaki wózek dla dziecka?

2018-05-21
0 komentarzy

Wybieramy najlepsze wózki dziecięce

Jaki wózek dla dziecka wybrać?

Jednym z najtrudniejszych wyborów, z którym spotkamy się na drodze rodzicielstwa, będzie wybór wózka dla dziecka. W sklepach z artykułami dziecięcymi, spotkamy dziesiątki rodzajów wózków dziecięcych. Cena wózka nie należy do najniższych, jednak czy naprawdę musimy wydać prawie całą pensję na jego zakup? Nie, lecz z zakupem nie możemy zwlekać do narodzin maluszka, musimy uzbroić się w cierpliwość i odpowiednio się do tego przygotować. Na rynku spotkamy trzy podstawowe modele wózków dziecięcych, a są nimi: gondola, spacerówka i wózek wielofunkcyjny (tzw. wózek dziecięcy 3w1).

Gondola, wózek głęboki dla dziecka

Jest to typ wózka, który stworzony został z myślą o najmłodszych dzieciach. Jest on bowiem głęboki i wystarczająco przestronny. Został specjalnie zaprojektowany dla dzieci, które jeszcze nie siadają i przesypiają większość czasu. Gondole zostały wyposażone w wysokie, pompowane koła, które idealnie nadają się na praktycznie każdy typ nawierzchni. Wózki głębokie są także odpowiednie na każdą porę roku, gdyż latem idealnie chroni przed słońcem, a zimą można taki wózek dodatkowo wyściełać. Gondole są najtańszym typem wózków, jednak posłużą nam tylko przez pierwszych 6 miesięcy. Niektóre modele są naprawdę ciężkie, a sam wózek jest dość duży, poprzez co zajmuje on dużo miejsca w aucie czy mieszkaniu.

Spacerówka dla dziecka

Kiedy dziecko wyrasta z gondoli,  rolę wózka przejmuje spacerówka. Użytkuje się ją naprawdę przez długi czas, praktycznie do momentu, aż dziecko z niego nie wyrośnie. Spacerówki są zwykle lekkie i poręczne, często mają funkcję składania. Dzięki temu zajmuje mniej miejsca w aucie czy mieszkaniu. Dodatkowym atutem spacerówek jest możliwość regulacji, która pozwala dziecku swobodnie siedzieć, a nawet leżeć. Minusem, jaki spotkać możemy przy wyborze wózka spacerówki jest mało rozbudowana opcja regulacji – nie ma tak uniwersalnego rozmiaru, by w spacerówce mogło jeździć zarówno roczne jak i trzyletnie dziecko. Spacerówki są dość drogie, dlatego niektóre tańsze modele mogą być nietrwałe i awaryjne.

Wózek wielofunkcyjny (wózek głęboko-spacerowy, 3w1)

Jest to wózek, który uchroni nas przed podwójnym wydatkiem. Czy warto? Wózki wielofunkcyjne stawiają nie tylko na wygodę dziecka, ale także rodzica. Często spotkać możemy modele, z których możemy dodatkowo zrobić fotelik samochodowy czy nosidełko. Często jednak możemy spotkać się z negatywnymi opiniami na temat wielofunkcyjnych wózków dla dzieci. Użytkownicy twierdzą, że tego typu wózki są po prostu ciężkie, niezgrabne i ciężko się je składa. Wózki głęboko-spacerowe są najdroższymi wózkami na rynku. Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup wózka wielofunkcyjnego, zwróćmy uwagę, czy ma on opcję regulacji do klasycznej gondoli. Dla najmniejszych dzieci całkowicie leżąca pozycja jest szalenie ważna.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze wózka dla dziecka?

Przede wszystkim na koła, jakie wózek posiada. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są koła pompowane, skręcające. Dzięki takiemu zestawowi wózek będzie bardziej zwrotny i doskonale poradzi sobie na każdej nawierzchni. W zależności od miejsca, w którym wózek będzie użytkowany, warto zwrócić uwagę na rozmiar kół. Jeśli mieszkamy w mieście i jeździć będziemy głównie po chodnikach, warto wybrać wózek z mniejszymi kołami. Mniejszy ich rozstaw pozwoli także na swobodę użytkowania wózka w komunikacji miejskiej. Jeśli mieszkamy na wsi lub gdy często spacerujemy po lesie (po miękkiej nawierzchni), warto wybrać wózek z większymi kołami. Pamiętajmy także o odpowiedniej blokadzie kół, która zablokuje je całkowicie.

Bardzo ważnym elementem, który musimy mieć na uwadze przy wyborze wózka jest jego waga. Najbardziej wytrzymałe i najlżejsze są wózki z aluminiowym stelażem. Warto jest go po prostu podnieść i ocenić. Warto pamiętać, że do wagi wózka musimy doliczyć także wagę dziecka i ewentualne dodatki, które będą w wózku transportowane (zakupy, koszyki, akcesoria dla dziecka).

Ważnym elementem jest wymiar wózka. Warto wybrać taki model, który po złożeniu zajmie mało miejsca. Pamiętajmy, że każdy dodatkowy centymetr ma tutaj znaczenie. Wózek będzie bowiem prowadzony w różne miejsca, będzie wnoszony po schodach i wożony w aucie.

Bardzo pomocnym elementem wózka dla dziecka będzie jego wygoda obsługi. Wybierzmy taki model, który złożymy szybko i bez użycia siły. Musi być on przede wszystkim zwrotny i lekki.

Odpowiednia amortyzacja jest niezbędna. Pamiętajmy o tym szczególnie przy wózkach głębokich, gdzie większe wstrząsy mogą być niebezpieczne dla naszego nowonarodzonego maleństwa. Dodatkowym plusem, który powinien posiadać dobry wózek dziecięcy jest regulowane oparcie w spacerówkach i wózkach wielofunkcyjnych. Ważne, by wózek posiadał zarówno regulację od pozycji wyprostowanej, aż do zupełnie leżącej. Regulacja musi być łatwa i  wygodna w obsłudze, oparcie nie może opadać samo!

Zwróć uwagę, czy wózek posiada zabezpieczenia. Ważne są pasy zabezpieczające lub barierka, szczególnie w spacerówkach. Dobrze, jeśli wózek posiada regulowany podnóżek.

Kolejnym ważnym elementem każdego dobrego wózka dziecięcego jest tapicerka. Powinna być stworzona z wysokiej jakości materiałów, które będą naturalne i nieuczulające. Warto wybierać kolory jasne, które będą odbijały światło. Ważne jest, by tapicerka była ściągana i posiadała możliwość prania w pralce – pełna wygoda!

Przy zakupie wózka dla dziecka zwróć uwagę na to, jakie akcesoria dodatkowe posiada. Torby, kosze, folie przeciwdeszczowe… jeśli wózek nie ma ich w zestawie, prawdopodobnie będzie trzeba dokupić osobno, a to zawsze dodatkowe koszty.

Najlepsze wózki dla dzieci – opinie i ranking 2017/2018

Powyżej znajdziesz najlepszych producentów z kategorii: wózki dla dzieci. W powyższym rankingu wózków dla dzieci znajdziesz takie modele jak Quinny, Tako, Chicco, Baby Design, X-lander, Espiro, Retro, Coneco, Stokke, Melody, Olimp, Baby Jogger. Każdy model uzupełniony został cenę, opinie oraz parametry techniczne.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.