Rodzicu, sprawdź co robić, jak dziecku się nudzi!
Dla dzieci

Rodzicu, sprawdź co robić, jak dziecku się nudzi!

2020-01-17
0 komentarzy

Każdy rodzic zapewne nie raz i nie dwa zastanawiał się co robić, jak dziecku się nudzi, jakie wymyślać rozrywki i zabawy, które przyciągnęłyby uwagę malucha na dłużej niż kilka minut. Wiadomo, że nie jest to wcale proste zadanie. Właśnie dlatego warto sięgnąć po pomoc i uniknąć słuchania w stylu “nie mam co robić, nudzi mi się”.

Trudno oczekiwać od dziecka, że w wieku kilku lat samo będzie organizowało sobie czas wolny. To rodzic musi wypełnić lukę, jaka powstaje po powrocie malucha z przedszkola lub szkoły. Choć nasilenie problemu pojawia się kiedy dorośli muszą zorganizować cały dzień, czyli w czasie wakacji, dni wolnych oraz kiedy dziecko jest chore. Dodatkowym problemem jest to, że w tych momentach sposoby spędzania wolnego czasu często są dość ograniczone. Ale to nie powód, żeby się poddawać. Już teraz dowiedz się, co robić, jak dziecku się nudzi! 

 

Co robić, jak dziecku się nudzi? 5 pomysłów na kreatywne zabawy 

Twoją pociechę rozpiera energia, a Ty nie wiesz już jakie rozrywki możesz mu zapewnić? Zdarza się, że najbardziej kreatywnym rodzicom brakuje już pomysłów na to, co robić, jak dziecku się nudzi. Taka chwila zwątpienia nie powinna jednak zaprzątać zbyt długo myśli mamy czy taty, a być jedynie bodźcem do działania. Wystarczy w takich momentach sięgnąć po kilka prostych zabaw, które mogą zająć dziecko na przynajmniej kilka minut (kilka wskazówek znajdziesz na https://blog-juniorangin.pl/co-robic-gdy-chore-dziecko-nudzi-sie-w-domu/). Warto jednak, aby rodzice także uczestniczyli nawet w prostych zabawach – aktywna postawa rodzica angażuje dziecko do danego wyzwania. Oto kilka sprawdzonych zabaw, które nie wymagają specjalnego przygotowania i które można rozpocząć w każdej chwili:

  1. zabawa w skojarzenia – każdy uczestnik po kolei mówi, co kojarzy mu się ze słowem wypowiedzianym przez poprzednika, 
  2. puzzle handmade  – wystarczy pociąć dowolną gazetę i wspólnie spróbować ułożyć układankę, 
  3. zabawki ze skarbów przyniesionych ze spacerów – z liści, gałązek, kamyczków, kasztanów można przygotować niepowtarzalne obrazki, zielniki, ludziki czy dekoracje do domu, 
  4. domowa pracownia plastyczna – tutaj możliwości jest wiele – rysowanie, malowanie, tworzenie figurek z modeliny,
  5. wspólne wymyślanie ciekawych opowieści. 

 

Nie stresuj się, gdy nadal nie wiesz, co robić, jak dziecku się nudzi 

Czasami może się zdarzyć, że nawet powyższe zabawy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów i nadal będziemy musieli szukać pomysłów na to, co możemy robić, jak dziecku się nudzi. Również w takiej sytuacji trzeba pamiętać, że stres nie jest najlepszym doradcą. A w dodatku najprostsze zajęcia mogą okazać się najlepsze. Wbrew pozorom, codzienne zajęcia dorosłych mogą okazać się dla dziecka niezwykle angażujące. Zachęćmy malucha do pomocy w sprzątaniu, np. zamiataniu czy układaniu na półkach, gotowaniu lub dekorowaniu mieszkania. To, co dla mamy i taty będzie żmudne i mało pasjonujące, dla dziecka może być doskonałą okazją do nauki nowych umiejętności, a także do poznawania otaczającej go codzienności i wyrobienia pierwszych dobrych nawyków.

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.