Sport to zdecydowanie najzdrowszy sposób spędzenia wolnego czasu, a jego uprawianie jest szczególnie ważne w młodym wieku. Jeżeli więc Twoje dziecko lubi aktywność fizyczną i chętnie uczestniczy w zajęciach oraz zabawach na świeżym powietrzu, możesz się tylko cieszyć. A co jeśli coś mu się wówczas stanie? Od tego jest ubezpieczenie!
Ubezpieczeniem, które obejmuje ochroną dzieci i młodzież w wieku szkolnym, jest ubezpieczenie szkolne (https://mubi.pl/nnw-szkolne/). To z niego można otrzymać odszkodowanie w razie zachorowania lub doznania przez dziecko urazu, w jego ramach ubezpieczyciel opłaci również leczenie i niezbędne środki pomocnicze dla malucha. NNW szkolne działa jednak nie tylko w tego typu sytuacjach, zapewniając ochronę także w czasie aktywności fizycznej dziecka – zarówno na zajęciach w szkole, jak i podczas zabawy na podwórku.
Co obejmuje ubezpieczenie sportowe dla dzieci?
Twój synek to zapalony piłkarz, któremu podczas zajęć w lokalnym klubie marzy się zostać kolejnym Robertem Lewandowskim? A może masz córkę, która uwielbia sporty walki i nie opuściła żadnej godziny karate? Albo po prostu Twoje dzieciaki spędzają cały czas poza domem, czy to kopiąc piłkę, czy grając w koszykówkę, czy jeżdżąc na deskach? Nieważne, jaki rodzaj aktywności preferują Twoje pociechy, niemal na pewno jest on objęty ochroną ubezpieczeniową.
Wszystko dlatego, że ubezpieczyciele raczej nie różnicują dyscyplin sportowych, większość uznając po prostu za “amatorskie uprawianie sportu”, które jest objęte ochroną podstawowego wariantu ubezpieczenia. Wyróżnione mogą być za to dyscypliny zaliczane do:
- sportów ekstremalnych,
- sportów wysokiego ryzyka,
- sportów wyczynowych.
Definicje i dokładne klasyfikacje sportów znajdziesz w OWU danej firmy. Pamiętaj, żeby to sprawdzić, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko uprawia nietypową dyscyplinę lub bierze udział w zawodach z nagrodami pieniężnymi (co może zostać uznane za wyczynowe uprawianie sportu) – może się bowiem okazać, że konieczne będzie wykupienie rozszerzenia do polisy.
To jednak wyjątkowe sytuacje, bo najczęściej ochroną w ramach ubezpieczenia sportowego w NNW szkolnym (https://mubi.pl/ubezpieczenie-sportowe-dla-dzieci/) są objęte wszelkie aktywności fizyczne uprawiane przez dziecko:
- podczas zajęć wychowania fizycznego;
- w czasie pozalekcyjnych zajęć sportowych;
- w ramach przynależności do klubów sportowych;
- w drodze do szkoły i z powrotem;
- prywatnie (w domu, u kolegi, na placu zabaw itp.);
- podczas kolonii lub wyjazdu rodzinnego;
- podczas praktyk szkolnych.
Ubezpieczenie sportowe w NNW szkolnym – za co należy się odszkodowanie?
Skoro wiadomo już, jakie rodzaje aktywności fizycznej i gdzie obejmuje ochrona ubezpieczeniowa, trzeba jeszcze uściślić rodzaje szkód, za które można otrzymać odszkodowanie. Wbrew pozorom nie są to tylko najpoważniejsze, trwałe uszczerbki na zdrowiu, ale także wszelkiego rodzaju lżejsze urazy, jak m.in.:
- złamania,
- zwichnięcia,
- skręcenia,
- oparzenia,
- odmrożenia,
- pogryzienia,
- wstrząśnienie mózgu.
Jak wysokie może być odszkodowanie za konkretną szkodę? Kwotę rekompensaty ustala się na podstawie sumy ubezpieczenia oraz procentu doznanego uszczerbku na zdrowiu. Stopnie szkód przypisane danym urazom są określone w tabeli załączonej do OWU. Im cięższy i trwalszy uraz, tym większy procent uszczerbku na zdrowiu jest mu przypisany. Przykładowo, w OWU NNW szkolnego Wiener zapisano 1% za każde złamane żebro, 10% za złamanie kości udowej i 50% za amputację kończyny dolnej poniżej kolana. 100% uszczerbku orzeka się tylko w razie śmierci ubezpieczonego – wyjaśnia Mateusz Piesowicz z porównywarki Mubi.
Jakie koszty pokrywa ubezpieczyciel w ramach ubezpieczenia sportowego dla dzieci?
Oczywiście odszkodowanie za doznaną krzywdę to nie wszystko. Poza wypłaceniem rekompensaty ubezpieczyciel pokrywa bowiem również różnego rodzaju koszty, począwszy od wydatków na leczenie, a skończywszy na zakupie środków pomocniczych i opłaceniu rehabilitacji. Wysokość świadczeń jest ograniczona sumą ubezpieczenia lub limitami określonymi w umowie (np. koszt rehabilitacji do 10 000 zł).
W razie urazu dziecka powstałego podczas uprawiania sportu ubezpieczyciel może zwrócić koszty:
- leczenia;
- rehabilitacji;
- wypożyczenia/zakupu środków ortopedycznych, pomocniczych, itp.;
- operacji plastycznej;
- pomocy psychologicznej;
- odbudowy stomatologicznej;
- korepetycji;
- straconej z powodu urazu wycieczki szkolnej.
A czy wspomniane wydatki zawsze zostaną zwrócone? Niekoniecznie. Wszystko z powodu zapisów w OWU zawierających wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Do najpopularniejszych należą m.in. szkody powstałe w trakcie bójki, z powodu spożycia przez dziecka alkoholu, zabawy środkami pirotechnicznymi, czy posługiwania się bronią.
0